Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyDni Kolbiańskie 2023

W dniach 24-26 marca odbędą się w nowej auli Centrum Św. Maksymiliana XXI Dni Kolbiańskie. Tym razem poświęcone są one w całości projektowi Centrum Sw. Maksymiliana, jako Sanktuarium Zwycięskiej Miłości. To zwycięstwo odniósł Bóg  Wszechmogący w osobie Św. Maksymiliana, który oddał życie za Franciszka Gajowniczka właśnie dlatego, że był kapłanem, który w duchu franciszkańskim oddał się całkowicie Bogu jako narzędzie w rekach Maryi Niepokalanej. Mówił o tym niezwykle dobitnie Kard. Karol Wojtyła w Niepokalanowie w 1972 roku: 

Nie ma innej drogi do prawdziwego zwycięstwa człowieka, jak tylko Jezus Chrystus. Niech zwycięża nad człowiekiem, owszem; ale niech przez Niego zwycięża człowiek, tak jak zwyciężył kiedyś nad człowiekiem; nad człowiekiem, Maksymilianem Marią, przedtem Rajmundem – imię chrzestne. Ale przez to zwycięstwo nad Rajmundem zwyciężył człowiek; zwyciężył Maksymilian Maria. Zwyciężał tutaj, w polskim Niepokalanowie, potem w japońskim – zwyciężył w więzieniu na Pawiaku w Warszawie. Wreszcie największe zwycięstwo odniósł w obozie oświęcimskim.

W ciągu tego roku, po beatyfikacji naszego Rodaka, pragniemy chodzić po wszystkich śladach tych Jego zmagań, tych Jego zwycięstw, które odnosił przez Niepokalaną. Pragniemy przy końcu tego roku, w dniu 15 października, dotrzeć do Oświęcimia, gdzie zostało odniesione ostateczne zwycięstwo. To zwycięstwo jest również owocem Niepokalanowa. Tam w Oświęcimiu ostatecznie zwyciężył Chrystus przez Niepokalaną: zwyciężył w człowieku. I dzięki temu tak wielkie zwycięstwo odniósł człowiek, że o tym musi mówić dzisiaj cały świat: że głosi to przez usta Następcy Piotra cały Kościół.

Cały świat widzi w tym oświęcimskim zwycięstwie O. Maksymiliana Marii, naszego Rodaka, jakiś wielki znak nadziei. Bo przecież w tych czasach, w których powstają tak wspaniałe warsztaty pracy, przemysłu, techniki i cywilizacji, jest sprawą ogólnoludzką, ażeby człowiek nie został pokonany. Dlatego też z radością witamy ten znak zwycięstwa człowieka, w duchu miłości, zwycięstwa nad nienawiścią. Witamy ten znak przewagi miłości nad nienawiścią w czasach, w których nienawiść okazała się, niestety, tak potężna.

Ufamy, że za tym znakiem pójdzie człowiek, rodzina ludzka, społeczeństwa, narody – nasz naród; że miłość okaże się silniejsza od nienawiści. Ufamy, że za sprawą Niepokalanej, to zwycięstwo odniesie Jezus Chrystus w naszym, a nade wszystko przyszłym pokoleniu: w tej młodzieży, o którą tak bardzo się modlimy, i za którą tak bardzo się modlimy, ażeby zrozumiała całą wymowę Niepokalanowa i Oświęcimia. Żeby zrozumiała ten wielki znak, który daje Opatrzność Boża naszym czasom, naszej epoce, naszemu pokoleniu, w postaci Bł. O. Maksymiliana Marii. I żeby ten znak, do końca, nie powierzchownie tylko odczytała.(Niepokalanów, 25 czerwca 1972 r.)

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.