Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listy



Jaka przyszłość Rycerstwa?

Jaka przyszłość czeka Rycerstwo Niepokalanej w naszej diecezji na najbliższe lata?

Komorowice, 25.02.2016

 

Tematem przewodnim roboczego spotkania Zarządu Diecezjalnego Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” ( MI ), które odbyło się 25 lutego w siedzibie rozgłośni radia „Anioł Beskidów” w Komorowicach, było wytyczenie głównych zadań Rycerstwa Niepokalanej dla jego członków zwyczajnych (MI – 2) oraz uczestników  (MI -1) w działalności Stowarzyszenia pod hasłem „ Jaka przyszłość czeka Rycerstwo Niepokalanej w naszej diecezji na najbliższe lata?”.

 

Nowa prezes Zarządu Urszula Kraus przedstawiła ogólne założenia na jakich powinna się skupić działalność Rycerstwa zgodnie z zamysłem jego założyciela Św. Maksymiliana a mianowicie by przez Niepokalaną zdobyć dla Chrystusa cały świat. Idea ta w czasie gdy powstawało Rycerstwo Niepokalanej była inspirowana obroną przed narastającymi na Kościół atakami masonerii i wszelkich innych ugrupowań oddanych w służbie szatana jakie miały miejsce w 1917 roku w Rzymie. A czyż współczesne czasy po 100 latach nie są podobne? To nurtujące pytanie kreśli pole działania dla Rycerstwa naszych czasów z wykorzystaniem najlepszych środków jakimi dysponuje współczesny świat tak jakby to zapewne uczynił Św. Maksymilian w szerzeniu Królestwa Bożego z pomocą Niepokalanej.

„Idźcie, jesteście posłani” te słowa skierowane do nas przez o. Stanisława Piętkę (OFMConv) z Niepokalanowa,  Prezesa Narodowego Rycerstwa,  w dniu konstytuowania się nowego Zarządu będą mottem naszego działania.

W pierwszej kolejności będziemy dążyć do zacieśnienia współpracy z Zarządem Narodowym w Niepokalanowie poprzez koordynowanie działań szczególnie pod kątem przygotowania się do 100 rocznicy powstania Rycerstwa Niepokalanej która przypada na rok 2017. A w roku bieżącym do 75 rocznicy śmierci Św. Maksymiliana oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem Ojca Świętego Franciszka w tym  rozpowszechnianie idei Rycerstwa Niepokalanej wśród młodzieży z różnych zakątków Świata,  poprzez rozdawanie medalików i informacji o MI w różnych językach a także wsparcie finansowe. Wszystkie działanie  powinny odbywać się na płaszczyźnie:

- rozeznania zagrożeń i potrzeb,

- modlitewnej

- wsparcia poprzez nawiązanie relacji z potrzebującymi pomocy oraz pomoc materialną i duchową.

 

Wskazano na wykorzystanie dobrych praktyk jakie istnieją w ruchu Rycerskim, takich jak:

# Niedziela Rycerska – pierwsza niedziela Maja

# Rycerski Bank Modlitwy – Pogotowie Modlitewne Rycerstwa Niepokalanej (PMRN)

# RNSK – Rycerze Niepokalanej u Stóp Krzyża

Następnym ważnym polem działalności Rycerstwa jest integracja wewnątrz istniejących wspólnot polegająca na formowaniu i doskonaleniu się jej członków w cnotach  a przez to dawanie świadectwa całą swoją osobą o przynależności do Chrystusa i Niepokalanej. Służyć mają ku temu Dni Skupienia , Dni Kolbiańskie, Rekolekcje jakie organizuje dla członków Rycerstwa Centrum św. Maksymiliana w Harmężach a także uroczystości rocznicowe śmierci Św. Maksymiliana w Oświęcimiu i comiesięczne spotkania modlitewne w Rychwałdzie i spotkania formacyjne na parafiach.

Zastanawialiśmy się jak zmobilizować do większej aktywności wszystkich tych którzy przystąpili do Rycerstwa (około 1500 osób) zrzeszonych w 11 wspólnotach a tylko niespełna 25% (około 300 osób) pozostaje członkami zwyczajnymi (MI- 2) działającymi w Rycerstwie w ramach samodzielnej wspólnoty a pozostała część jako członkowie uczestnicy (MI – 1) przeżywa pojedynczo i spontanicznie poświęcenie się Niepokalanej.  

Jest wśród nich zapewne grupa osób doświadczonych chorobą, cierpieniem, samotnych i starszych wiekiem do których trzeba dotrzeć z pomocą duchową a czasem i materialną. Oni mogą bardzo wiele uczynić dobra dla całej wspólnoty Rycerskiej, kiedy w ramach Formacji Rycerzy Niepokalanej u Stóp Krzyża będą ofiarować swe cierpienia i niedostatki za nawrócenie przez Niepokalaną do Chrystusa dusz zbłąkanych. My z kolei będziemy ich wspierać modlitwą, odwiedzinami i dobrym słowem a kiedy zaistnieje taka potrzeba także materialnie.

Obradom przysłuchiwali się oraz służyli radą, o. Piotr Cuber (OFMConv)  proboszcz z Harmęż i asystent MI krakowskiej prowincji Franciszkanów oraz o. Adam Dudek(OFMConv) z Rychwałdu jako asystent diecezjalny Rycerstwa.   

js

 

 

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.