Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyMaksymilian - patron trudnych wyborów

25 maja ponad 100 dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, nauczycieli, wychowawców, pedagogów, psychologów wszystkich typów szkół wzięło udział w konferencji zorganizowanej hybrydowo przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu we współpracy z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Konferencja w Harmężach jest częścią projektu edukacyjnego realizowanego w 80. rocznicą męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018. Konferencję uświetniła obecność prof. dr. hab. inż. Jana Tadeusza Dudy – Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Iwony Gibas – Członka Zarządu Województwa Małopolskiego, Haliny Cimer – Małopolskiego Wicekuratora Oświaty, Krzysztofa Kani – Zastępcy Prezydenta Miasta Oświęcim, ks. dr. Tomasza Chrzana – Diecezjalnego Wizytatora Katechizacji Diecezji Bielsko-Żywieckiej, o. Piotra Cubera – Gwardiana Klasztoru Św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, Marii Wolczko – Prezesa Rycerstwa Niepokalanej Archidiecezji Krakowskiej, s. Anny Matery – Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego.

Głównym celem konferencji było upamiętnienie „męczennika miłości”, którego życie i losy splotły się z Małopolską, Krakowem, a szczególnie z Ziemią Oświęcimską.

„Wychowanie w trosce o wartości. Św. Maksymilian patronem trudnych wyborów” to konferencja szczególnie istotna w dzisiejszych czasach. Ta cenna inicjatywa, która jest elementem obchodów przypadającej w tym roku 80. rocznicy śmierci św. Maksymiliana. Jako Członek Zarządu Województwa Małopolskiego pragnę przypomnieć o oświadczeniu Sejmiku Województwa Małopolskiego z 25 stycznia 2021 roku w sprawie ustanowienia w Małopolsce roku 2021 – Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Dzięki temu wspólnie zaznaczyliśmy obecność postaci świętego w życiu naszej regionalnej wspólnoty. Ogłoszenie św. Maksymiliana Marii Kolbego patronem roku 2021 pozwoli jeszcze mocniej podkreślić trwałe więzi łączące go z materialnym i niematerialnym dziedzictwem Małopolski oraz jej mieszkańców – podkreśliła, otwierając konferencję, Iwona Gibas z zarządu województwa.

Wśród zaproszonych znamienitych prelegentów można było wysłuchać wystąpień bp. prof. dr. hab. Janusza Mastalskiego, prof. UŚ dr. hab. Marka Rembierza, red. Jana Pospieszalskiego, dr. Tomasza Terlikowskiego i Andrzeja Kacorzyka. Poruszana tematyka wystąpień związana była z dziedzictwem świętego Maksymiliana oraz wyzwaniami i problemami wychowawczymi współczesnej młodzieży. Podczas konferencji podjęto dyskusję nad rolą współczesnej szkoły i jej szczególnym zadaniem w zakresie przygotowania młodzieży do pełnienia określonych ról społecznych w zgodzie z poszanowaniem godności i wartości każdego człowieka.

W trosce o wychowanie młodego człowieka pragniemy zwrócić uwagę pedagogów i wychowawców na to, jak wielką rolę w tym procesie odgrywają takie wartości jak wiara, miłość, odpowiedzialność i poświęcenie, którym świadectwo swoim życiem i śmiercią dał św. Maksymilian. Idąc za słowami ks. Józefa Tischnera: „takiego świadectwa człowiekowi, jakie swym uczynkiem dał ojciec Maksymilian, nie dał żaden współczesny kierunek filozofii człowieka” – wskazał dr Łukasz Cieślik, Dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowanie i skłoniło do refleksji nad rolą szkoły w przekazywaniu młodym ludziom uniwersalnych wartości.

– „Fenomenalna konferencja”, „Wspaniała i bardzo wartościowa konferencja”, „Można słuchać bez końca”, „Dziękuję za możliwość udziału w tej wspaniałej, profesjonalnie przygotowanej konferencji”, „Wielkie dzięki za super konferencję – Tak trzymać i nie popuszczać – JP2”, „Dziękuję za wspaniałą prezentację i codzienną pracę na rzecz edukacji, którą obserwuję i bardzo cenię” – tak oceniali wydarzenie uczestnicy na czacie.

Wydarzeniem towarzyszącym przedsięwzięciu był również wojewódzki konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pt. „Św. Maksymilian patronem trudnych wyborów”. Wyniki konkursu dostępne są na naszej stronie.

Tematyka konkursu jest szczególnie ważna w tym czasie, w którym obecnie się znajdujemy i ważna z punktu widzenia wychowania do wartości naszych dzieci i naszej młodzieży, bo przecież codziennie musimy dokonywać trudnych wyborów i musimy uczyć, że trzeba to robić, że trzeba dokonywać właściwych wyborów, a to nie jest łatwe i wymaga czasami dużego poświęcenia – zwróciła uwagę Halina Cimer, Małopolski Wicekurator Oświaty.

Na zakończenie obchodów rocznicowych 29 maja o godz. 17:00 zaplanowany jest koncert w kościele św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu w wykonaniu artystów Filharmonii Krakowskiej, podczas którego będzie można wysłuchać Mszy F-dur Józefa Michała Poniatowskiego.

Przedsięwzięcie objęli patronatem honorowym:
Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
Jan Tadeusz Duda – Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego
Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski
Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty
o. Marian Gołąb – Minister Prowincjonalny Krakowskiej Prowincji Franciszkanów

 

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.