Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyDiecezjalne Spotkanie Modlitewne W Harmężach

„Bóg nasyca nas Swoim Słowem” – powiedział w swojej homilii o. Arkadiusz Bąk OFMConv. podczas kolejnego już spotkania modlitewno-formacyjnego rycerzy Niepokalanej diecezji bielsko-żywieckiej. 12 lutego 2022 r. do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach przybyli licznie nie tylko członkowie MI, ale również sympatycy i ci, którzy chcą poznać duchowość Maryjną i oddać się Maryi na wzór św. Maksymiliana Kolbe. Uczestnicy tego spotkania przyjechali do Harmęż z Bielska-Białej, Starej Wsi, Ciśca, Żywca, Polanki Wielkiej, Pewli Wielkiej, Poręby Żegoty, Świnnej, Woli i oczywiście z samych Harmęż.

Najważniejszą częścią spotkania była Eucharystia, ponieważ przychodzimy tu, aby – jak powiedział o. Arek - karmić się Słowem Bożym i spotykamy się z tym samym Jezusem, którego tak ochoczo słuchały tłumy wtedy na pustkowiu podczas drugiego rozmnożenia chleba. Słuchanie – to niezwykle ważna umiejętność. Tam na pustkowiu wszyscy słuchają, nikt nie definiuje swoich potrzeb, nikt nie mówi, że jest głodny, że ma ważne sprawy – wszyscy słuchają, bo teraz jest czas spotkania z Bogiem, czas słuchania, a Bóg sam wie, co im potrzeba. Jezus nie zostawił ich w potrzebie i nas nie zostawia. Tak i my powinniśmy być z tymi, którzy się pogubili i nie idą już za Jezusem i Jego Słowem, to my możemy im w tym pomóc poprzez m.in. nasze trwanie z nimi i nasze świadectwo życia, aby Jego obecność zamieszkała także w nich – mówił w swojej homilii o. Arkadiusz. I dalej mogliśmy wysłuchać, że św. Maksymilian dzielił się z ludźmi wszystkim, co miał, ewangelizował za pomocą m.in. pisma „Rycerz Niepokalanej”. Dzielił się chlebem w obozowych warunkach w Auschwitz, aż oddał to, co miał – swoje życie, które tak naprawdę ofiarował dużo wcześniej, oddając je Niepokalanej, aby to Ona nim rozporządzała jak Jej się podoba. O. Maksymilian „tylko” odczytywał Jej Wolę i w zgodzie z Nią żył.

Co sprawia, że człowiek potrafi oddać ostatnią porcję żywności drugiemu mimo głodu? Że potrafi się poświęcić? – pytał o. Arkadiusz i dalej mówi, że odpowiedzią jest - Eucharystia. O. Arkadiusz podaje istnienie wielu świadectw w historii Kościoła o ludziach, którzy żyli tylko Eucharystią. Bóg od nas tego nie wymaga. „Być może przyjdzie taka chwila, że Bóg od nas tego zażąda i to nam wystarczy.” – powiedział o. Arkadiusz. Dziś pragniemy to nasze oddanie Jej ponowić, aby Bóg w naszym życiu wystarczał, abyśmy nie chcieli przeznaczać w życiu na rzeczy, które Bogiem nie są – usłyszeliśmy z ust kaznodziei. Czasami myślimy - mówił o. Arek, że nie mamy czego Bogu ofiarować, nie potrafimy oddać Mu swojego życia. A Jezus pyta – mówi dalej o. Arkadiusz - ile macie chlebów, mimo, że uczniowie zwątpili mówiąc Mu: „Jakże tu na pustkowiu będzie mógł ktoś nakarmić ich chlebem?” O. Arkadiusz konkluduje: ”Brak zaufania Bogu nie związał rąk Jezusowi. Egoizm, brak zaufania, wątpliwość nie przeszkadzają Jezusowi, aby dokonać cudu. Jezus mówi: przynieście je (tj. chleby) i to kolejna wskazówka dla nas, abyśmy przynosili Bogu, to co mamy, aby On to pobłogosławił i rozmnożył, i aby przez nasze ręce rozdawał innym”.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli do sali konferencyjnej, aby wysłuchać konferencji o. Arkadiusza poświęconej głównie pismu: Rycerz Niepokalanej”, który w tym roku obchodzi swoją setną rocznicę wydania. O. Arkadiusz skupił się na celach RN. W przedmowie od Redakcji sprzed 100 lat, w pierwszym numerze czytamy: „ Celem „Rycerza Niepokalanej” jest nie tylko pogłębić i umocnić wiarę, wskazać prawdziwą ascezę i zapoznać wiernych z mistyką chrześcijańską, ale także w myśl zasad „Milicji Niepokalanej”, starać się o nawrócenie akatolików. Ton pisma będzie zawsze przyjazny dla wszystkich bez względu na różnice wiary i narodowości. Miłość, której uczył Chrystus jego charakterem. I właśnie z tej miłości ku zbłąkanym, a przecież szukającym szczęścia duszom, postara się on piętnować fłąsz, wyświetlać prawdę i wskazywać prawdziwą drogę do szczęścia.”

Po uczcie dla ducha, nie zabrakło też czegoś dla ciała. Rycerze Niepokalanej z Harmęż, gospodarze spotkania, zaprosili wszystkich uczestników do refektarza  na spotkanie przy stole. To również ważna część naszej obecności, gdzie można porozmawiać i pobyć ze sobą.   

 

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.